TİP Genel Başkanı Baş: Herhangi bir makamın TBMM’yi tehdit etmesi açık bir darbe girişimidir

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Yargıtay’ın Anayasaya ve yasalara uygun olarak aldıkları bir karar nedeniyle AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının “açıkça anayasayı çiğneme girişimi” olarak değerlendirdi.

Baş, “Herhangi bir makamın yetmezmiş gibi bir de TBMM’yi tehdit etmesi açık bir darbe girişimidir” dedi.

Yargıtay 3. Dairesi açıklamasında TİP Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi için TBMM’ye bildirimde bulunmuştu.

Baş, “Tüm yurttaşlarımızı, tüm siyasi partileri bu paralel yargı darbesi girişimi karşısında ortak tavır almaya çağırıyorum” diye yazdı.

Ne olmuştu?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye işçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay

TİP’ten milletvekili seçilmesinin ardından Atalay’ın tahliye talebini reddeden Yargıtay 3. Ceza Dairesi, bu kararını yerinde bulmayan ve Atalay’ın tahliyesinin gerektiğine karar veren AYM’yi tanımadı.

TIKLAYIN – Türkiye tarihinde bir ilk: AYM kararına uymayan Yargıtay, Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu

TIKLAYIN –  AYM üyelerinin soruşturulması bilmeceye dönüştü: 15 üyeli AYM’de 9 üye incelenecek ancak Genel Kurul en az 10 üyeyle toplanıyor

TIKLAYIN – Hukukçulardan Yargıtay’a Can Atalay kararı tepkisi: Bu Atalay düşmanlığı, hukuk bir gün size de lazım olacak!

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x