‘Netanyahu’ iddiası sonrası UCM’den açıklama: ‘Sindirme girişimleri durdurulmalı’

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin Gazze’de ‘soykırım’ işlemekle suçlanan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu dahil üst düzey yöneticiler hakkında yakalama kararı çıkarılmasını engellemeye çalıştıkları iddiaları üzerine açıklama yaparak ‘görevlileri engelleme, sindirme veya uygunsuz şekilde etkilemeye yönelik tüm girişimlerin derhal durdurulması’ çağrısı yaptı.

Mahkeme’nin sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından İsrail ya da ABD’nin ismi verilmeden yapılan yazılı açıklamada, başsavcılığın yürütülen soruşturmalara yönelik kamuoyu ilgisinin farkında olduğu belirtildi. Açıklamada, ‘devlet ve seçilmiş yetkililerin, sivil toplum örgütlerinin, akademisyenlerin ve aktivistlerin yorumlarını ve endişeleri iletmelerinin memnuniyetle karşılandığı’ ifade edildi.

‘BAĞIMSIZLIK VE TARAFSIZLIĞI ZEDELİYOR’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, açıklamada, “Ancak, Ofis’in (Başsavcılık) görevini yerine getirirken kendi yetki alanına giren soruşturmalar veya davalarla ilgili kararlar alması halinde, bireyler Mahkeme’ye veya Mahkeme personeline karşı misilleme tehdidinde bulunduğunda, bu bağımsızlık ve tarafsızlığı zedelemektedir” denildi. Açıklamada, bu tür tehditlerin ‘eyleme geçilmese dahi Roma Statüsü’nün 70’inci maddesi uyarınca adaletin idaresine karşı bir suç teşkil edebileceği’ hatırlatılarak, ‘görevlileri engelleme, sindirme veya uygunsuz şekilde etkilemeye yönelik tüm girişimlerin derhal durdurulması’ çağrısı yapıldı.

Öte yandan, ICC’den yapılan bu açıklama, ABD’de yayın yapan Axios isimli haber sitesinin, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerden oluşan bir grubun, UCM’yi İsrailli yetkililer hakkında yakalama kararı çıkarmaktan vazgeçirmek amacıyla bu hafta Mahkeme’nin üst düzey yetkilileriyle çevrimiçi toplantı yaptığına dair haberinin ardından geldi.

Ne olmuştu?

İsrail Başbakanı Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki telefon görüşmesinde, UCM’nin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları nedeniyle İsrailli yetkililer hakkında muhtemel yakalama kararının gündeme geldiği iddia edilmişti. İsrail’in Walla internet sitesindeki haberde, İsrailli yetkililerin UCM’nin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi hakkında yakalama kararı çıkartmaya hazırlandığı konusunda son iki haftadır daha fazla endişe duymaya başladığı belirtilmişti.

Adı açıklanmayan İsrailli iki yetkiliye dayandırılan haberde, Netanyahu’nun UCM’nin olası tutuklama kararına ilişkin endişelerini Biden’a ilettiği, görüşmede Netanyahu’nun Biden’dan UCM’nin olası tutuklama kararını engellemek için yardım istediği aktarılmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x