15 yerinden bıçaklanarak öldürülen motokurye Ata Emre Akman’ın babası: Saldırganın babası hapisteyken maşa olarak kullanabileceği bir suç makinesi yetiştirmiş!

Motokurye olarak çalıştığı esnada önünü kesen bir saldırgan tarafında 15 yerinden bıçaklanarak öldürülen Balıkesir Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Ata Emre Akman’ın babası Erol Akman, “Çocuğun 17 yaşında olmasına rağmen altı suç kaydının olması, çoğunlukla bıçakla yaralama şeklinde kaydının bulunması, bir suç makinesi yetiştirildiğinin göstergesi. Babanın hapisteyken maşa olarak kullanabileceği ‘mermi’ gibi bir çocuk yetiştirdiği ortada” dedi. Baba Akman, saldırganın babası tarafından talimat aldığına inandığını söyledi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan baba Erol Akman’ın yanıtları şöyle:

– Saldırganın anlatımına ikna oldunuz mu?

İkna olmadım. Oğluma soru sorduğunu anlıyoruz. ‘Ne işin var burada?’ tarzında. ‘Ben sipariş getirdim, pizzacıyım’ diye cevap veriyor. Bu cevabı verirken apartmanı gösteriyor. ‘Hiçbir alakam yok, işime devam edeyim’ tarzında kavgadan ve hırgürden uzaklaşırcasına motoruna dönüyor.

– Saldırgan vahşice karşılık veriyor.

Yönlendirilmiş ve güdümlendirilmiş olduğuna, talimat aldığına inanıyorum. Bıçaklamaya devam ediyor.

– Kimden talimat aldığına inanıyorsunuz?

Babasından. Babasının “Mermi gibi oğlan yetiştirdim, ben yapamazsam oğlum yapacak” şeklinde ifadeleri var. Bu oğlanı talimatlandırdığı kanaatimdeyim.

– Babasından aldığı talimatla acımasızca saldırıyor size göre.

Analiz yapmaksızın, oğlumun cevabını dikkate almaksızın eyleme geçmesinden ve bu işi öldürme kastıyla yapmasından bunu anlıyorum. Aksi halde, “Hiç alakam yok. Ben pizzacıyım” cevabına istinaden düşünür, analiz yapar, “Doğru söylüyor” der, belki geri çekilir ya da küçük bir korkutma yapar, olayı sonlandırır, “Bir daha gelme kardeşim” derdi. Ama bunu yapmıyor. Bunu yapmayışı güdümlendiğini gösteriyor. Öncesinde pusuda bekliyor zaten. Elinde alet hazır.

– Bu baba ve oğulun kadına defalarca saldırdığını öğrendik. Hiçbir önlem alınmamış. Sanki olayın olması beklenmiş.

Çocuğun 17 yaşında olmasına rağmen altı suç kaydının olması, çoğunlukla bıçakla yaralama şeklinde kaydının bulunması, bir suç makinesi yetiştirildiğinin göstergesi. Babanın hapisteyken maşa olarak kullanabileceği ‘mermi’ gibi bir çocuk yetiştirdiği ortada. Buna rağmen cezaevinden izinli gelmesi, oğluyla oturup belki planlar yapması, onu talimatlandırması, yönlendirmesi ya da doldurması kabul edilemez bir şey.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x